Университетски театърМедии
25.11.2024 10:00 | сподели x |
Практически семинар „Театрална среда“ в Дните на китайската култура и наука в България
18:00 ч. в корпус 1, зала 508
Организатор: департамент „Театър“
Модератори: доц. д-р Анна Пампулова, доц. Снежина Петрова, Християна Стоименова
Лектор:
- проф. Gong Baorong гостува в 18:00 ч. в корпус 1, зала 508
Участници: студенти и алумни от БП „Театър“ и МП „Театрално изкуство и общество“
Едни от най-изтъкнатите китайски учени и експерти в областта на хуманитарните науки ще гостуват в различни градове и ще изнесат лекции, споделяйки своя академичен опит както със студентите от релевантни специалности, така и с по-широка аудитория. Проектът под мотото „Китай – как и защо“ е иницииран от Посолството на Китайската народна република в България и се реализира със съдействието на Министерството на търговията на Китай и Професионалния колеж по външна търговия на провинция Шанду в чест на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България.
Лекторите, които идват през ноември, ще разкрият произхода на китайската цивилизация, нейното развитие, духовност, характеристики на различните епохи и основни насоки от гледна точка на философията, историята, литературата, изкуството, китайската медицина и т. н.
Сред лекторите е професор Сие Джълун, който ще представи един от основните философски трактати на Китай - „Книга на промените“ - древен текст за гадаене, служил в продължение на хиляди години като философска таксономия на вселената, ръководство за етичен живот, наръчник за владетели и оракул за бъдещето на държавата и обикновения човек. Експертът по традиционна медицина Ю Дзие ще сподели своя опит и ще разкаже за новия подход в лечението, наречено акупотомология - нова система на медицинската наука, свързваща основните теории на акупунктурата и съвременната западна медицина. Идват и световно признати преподаватели в областта на изкуството като професор Ши Бо от Пекинската танцова академия, професор Лиан Миан от Китайската академия на изкуствата, както и професор Гун Баожун – декан на Международния колеж към Шанхайската театрална академия. Прочутият китайски изследовател на Пекинската опера професор Джан Пън ще изнесе лекция в София и Пловдив. В допълнение към теоретичната част професор Джан Пън и неговият асистент ще направят и демонстрация на живо, като ще представят на българската публика оригинални изпълнения, които олицетворяват изяществото на китайското
изкуство и на инструмента дзинху.
Своята поезия ще чете пред публика китайският поет Ю Дзиен, чиито творби са преведени на над 20 езика, включително на български. Ю Дзиен е фотограф и автор на документални филми – среща с него ще има публиката в София, Велико Търново и Пловдив.
Основни партньори при реализиране на инициативата са над 10 университета както в София, така и в страната: СУ „Кл. Охридски“, Университет по архитектура, строителство и геодезия, НБУ - София, НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, Национална художествена академия, музикалните академии в София и Пловдив, Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий", Югозападен университет „Неофит Рилски“. Също така много културни центрове, сред които Китайският културен център в София, Институтът „Конфуций“ – Велико Търново, и Етнографският музей – Пловдив, които организират специални събития като част от програмата и канят всички, които искат да се докоснат до хилядолетните традиции и познания на Китай. Проектът се осъществява по покана на Сдружението на китаистите в България.